Japonia: Tanabata

Lipiec 7, 2010 o 7:06 pm | Napisane w Japonia | 8 Komentarzy
Tagi: , , ,

Dzisiaj 7 dzień 7 miesiąca.
Wiecie co to znaczy?
TANABATA! JEJ!
Japonia właśnie świętuje dzień zakochanych. Ach, a my do 14 lutego musimy czekać… Chciałabym znaleźć się teraz w Kraju Kwitnącej Wiśni… No cóż. To może opowiem trochę o tym dniu?

Tanabata to święto japońskie obchodzone właśnie 7 lipca, gdy zbliżają się do siebie dwie gwiazdy północnego nieba- Wega (Orihime) i Altair (Hikoboshi). Według chińskiej legendy Tanabata to para kochanków, którzy mogą się spotkać tylko raz w roku. Dla Japonii to dzień, w którym spełniają się marzenia!

Japończycy świętują ten dzień pisząc życzenia, czasami w formie poezji. Zapisują je na małych karteczkach i wieszają na gałązce bambusa.  Często stroiki z bambusa są puszczane na okolicznych rzekach lub palone po zakończeniu festiwalu. Na cześć Tanabaty powstała nawet tradycyjna piosenka:

Sasa no ha Sara-sara
Nokiba ni yureru
Otoshi-sama kira-kira
Kin gin sunago

Liście bambusa szeleszczą, szeleszczą,
Trzęsąc się pod strzechą.
Gwiazdy zaczynają mrugać, mrugać;
Jak złote i srebrne ziarenka piasku.

Tego dnia są także różne konkursy, między innymi  na najpiękniejsze dekoracje z bambusa, którym początek dał właśnie przystrajanie ich tego dnia karteczkami.

Legenda powstania tego święta jest bardzo interesująca i myślę, że może Was zaciekawić. Niestety ja jej nie pamiętam, więc skorzystam tym razem z pomocy wikipedii.

„Orihime (z jap. Tkająca Księżniczka) była córką Tenkō (jap. Król Niebios). Tkała ona wspaniałe szaty nad brzegiem Niebiańskiej Rzeki. Wiedząc, że ogromnie podobają się one jej ojcu poświęcała pracy cały swój czas. Była jednak bardzo nieszczęśliwa, gdyż przez swoją pracę nigdy nie zaznała miłości. Widząc to Tenkō bardzo się zmartwił i zorganizował jej spotkanie z Hikoboshi, który żył i pracował po drugiej stronie rzeki. Gdy się spotkali od razu zakochali się w sobie i wkrótce zostali małżeństwem. Jednak po ślubie Orihime nie tkała juz szat dla swego ojca, a Hikoboshi pozwolił swemu stadu rozpierzchnąć się po całym Niebie. W przypływie gniewu Tenkō rozdzielił kochanków i nakazał im pozostać po przeciwnych stronach rzeki. Orihime była bardzo przygnębiona z powodu utraty męża i prosiła ojca, aby pozwolił im się jeszcze raz spotkać. Widząc łzy własnej córki, Tenkō zmienił zdanie i zezwolił parze spotykać się każdego siódmego dnia siódmego miesiąca, pod warunkiem, że Orihime przez resztę dni w roku będzie ciężko pracowała nad szatami dla ojca. Podczas ich pierwszego ponownego spotkania spostrzegli, iż nie mogą przekroczyć rzeki, gdyż nie było tam mostu. Orihime płakała tak mocno, że aż przyleciało stado srok. Ptaki obiecały utworzyć most z własnych skrzydeł. Jeżeli pada deszcz, sroki nie mogą przylecieć i para kochanków musi czekać cały rok na kolejną szansę spotkania.”

Ciekawe, nie? No cóż, nic więcej o tym dniu napisać się nie da. Idę szukać jakiś bambusów i ochrzaniać koleżankę, przez którą śmierdzi spalenizną.
~ Fumi

Reklamy

8 Komentarzy »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

 1. Nie czepiaj się tak xD Prawie się wywietrzyło XD No ale przynajmnie ‚bambus’ się jakoś znalazł i zjarał no tak no XD?

 2. kya!
  Fajniutko 😀

 3. Jakiś czas temu miałam na angielski na uczelni przygotować prezentację o jakimś miejscu na świecie (studiuję turystykę) i wybrałam Japonię i również opisywałam to święto:P

 4. Fajny dzień 😉
  Szkoda że w Polsce się go nie obchodzi.
  Legenda ciekawa, jak większość legend japońskich 😉

 5. ta legenda…………
  poprostu płakać mi się chcę
  a święto jest fajne
  nie tak jak w polsce
  u nas nie mają za grodz romantyzmu(pomijając wyjątki)

 6. *grosz(sorki za błędy)

 7. Świetna legenda ~ taka smutna i melancholijna.
  Ojciec tej Orihime to skończony idiota 😉
  Pozdrawiam

 8. u mnie nowa nocia W KOŃCU!!!!!!!!!! zapraszam 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


Entries i komentarze feeds.

%d blogerów lubi to: