Japonia: Tango-no Sekku

Maj 4, 2010 o 1:07 pm | Napisane w Japonia | 3 Komentarze
Tagi: , , , ,

Czy Wam też nie chciało się iść dzisiaj do szkoły…?
No cóż.  Ostatnio sprawdzałam jakie są najbliższe święta w Japonii. Wiecie, że jutro Japończycy obchodzą Dzień Dziecka? Zapraszam do czytania!

Tango-no Sekku to japońskie święto obchodzone 5 maja: Dzień Dziecka.
Oczywiście w Japonii ten jakże radosny dzień jest trochę inaczej obchodzony niż u nas-
Tam 5 maja jest datą, w której szczególnie podkreśla się potrzebę poszanowania praw dzieci oraz wychowania ich w zdrowiu i szczęściu. Dla dzieci święto to jest również znakomitą okazją do wyrażania swej wdzięczności rodzicom za ich miłość, trud wychowawczy i troskliwą opiekę.

Na początku było to święto obchodzone przez chłopców. Jego odpowiednikiem był 3 marca, czyli święto lalek- dzień przeznaczony dla dziewczynek.
Natomiast w 1948 roku Święto Chłopców zostało oficjalnie przemianowane na Dzień Dziecka i ustawione japońskim świętem narodowym.

Jednak wiele rodzin obchodzi 5 maja w sposób tradycyjny – Uważa się, że w tym dniu rodzice powinni modlić się za zdrowie i dzielność swoich synów.

Symbol święta

Symbolem święta jest karp- Japończycy uznają go za rybę pełną energii i siły. Właśnie ze względu na jego niezwykłą determinację w pokonywaniu przeszkód, reprezentuje ona odwagę i zdolność osiągania wysoko postawionych celów. Dlatego też karp został uznany za symbol najbardziej odpowiedni tego dnia. Jego postawa może stanowić dla chłopców zachętę do pokonywania wszelkich trudności.

Pochodzenie

Pochodzenie święta nie jest nam do końca znane. Niektórzy historycy wywodzą je z bardzo starych chińskich obyczajów polegających na oczyszczaniu duszy i ciała, czyli odpędzaniu złych duchów i dążeniu do zapewnienia zdrowia i powodzenia w życiu.

Jedno z japońskich podań ludowych głosi, że święto to pochodzi od bardzo starego zwyczaju, praktykowanego przez rolników właśnie w maju, czyli w okresie, kiedy na polach zaczynają się pojawiać młode owady, uszkadzające pędy młodych roślin. Rolnicy próbowali odpędzać owady strasząc je dużymi, jaskrawymi płatami tkanin oraz groteskowymi figurami. Później te figury zaczęły przedstawiać postacie walecznych wojowników, znanych ze swych bojowych wyczynów. Następnie zaczęto je stopniowo eksponować we wnętrzach domów, by przepędzały złe duchy i przypominały młodym chłopcom w rodzinie o ich męskości.

Zwyczaje

W dniu Święta Chłopców dziewczynki są gośćmi swoich braci, podobnie jak chłopcy są gośćmi swych sióstr w dniu 3 marca, z okazji Święta Dziewczynek. Rodzice dostarczają w tym dniu dzieciom tradycyjnych przysmaków, np. słodkie ryżowe kluski owijane liśćmi irysa lub bambusa.

A jeśli już mowa o irysie-
Z japońskim Świętem Chłopców związany jest japoński irys shōbu, którego długi wąski liść przypomina kształtem miecz. Obecność liści irysa jest podkreślana w obchodach święta Tango-no Sekku, ponieważ brzmienie słowa shōbu oznacza również dążenie do osiągnięcia sukcesu, współzawodnictwo, walkę, a także militaryzm.

W dawnych czasach wierzono, że liście irysa posiadają magiczną moc gaszenia ognia. Z tej przyczyny do dziś, w dniu 5 maja ludność przestrzega zwyczaju kładzenia liści irysa na dachy swoich domów, traktując je jako talizman zabezpieczający dom przed wybuchem pożaru lub nawiedzaniem go przez złe duchy.

Szkoda, że w Polsce pierwszego czerwca głównie chodzi o prezenty… No cóż.
~  Fumi.

Reklamy

3 Komentarze »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

 1. Dziś komentarz „krótki i treściwy” 😉
  Nie cierpię tego u Japończyków, że wszystkie święta tak dzielą (np. Walentynki i Biały Dzień.. bezsensowne..). Ale miło było zaczerpnąć trochę kultury.
  Pozdrawiam, Aikee.

 2. a mi się to święto podoba
  szkoda tylko że w Polsce są same OSZOŁOMY(nie licząc niektórych wyjątków)i nie zrobią nam dnia dziecka jak trzeba

 3. Niedawno w Japonii skończył się Golden Week ^^ (29.04-05.05)
  Z tego co piszą w necie, Złoty Tydzień składa się właśnie z Dnia Dziecka, Dnia Ziemi, Rocznicy Wprowadzenia Konstytucji oraz Rocznicy Urodzin Cesarza Shōwa xD


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


Entries i komentarze feeds.

%d blogerów lubi to: