Manga i Anime – czym tak naprawdę są?

Maj 2, 2010 o 7:16 pm | Napisane w Anime, Japonia, Manga | 2 Komentarze
Tagi: , ,

 

Wiele z nas ogląda/czyta anime i mangę na co dzień i uważa się za specjalistów w tej dziedzinie. Może dotknęliśmy tylko skrawka tajemnicy!^^ Chciałabym dzisiaj objaśnić czym są anime i manga, a także zamieścić trochę ciekawostek, które, mam nadzieję, przykują Waszą uwagę.

Manga oznacza obecnie komiks ale dosłownie jest to „niepohamowane obrazy”. jest to połączenie „man” i „ga”, co kolejno znaczy „płynące” i „obrazy”. Pochodzenie mangi ma związek najprawdobopobniej z drzeworytami, ale znaczny wpływ na kształtowanie tych charakterystycznych komiksów miał zachód i chociaż manga znacznie różni się od komiksów amerykańskich (choćby w Japonii manga ma większe powiązanie z kulturą), to mają też parę podobnych cech. Komiks japoński można podzielić na bardzo dużo rodzai, znajdziemy tam, od psychologicznych, poprzez romanse, aż do strasznych, krwawych mang. Dla jednych manga jest sztuką, dla innych formą rozrywki.

 

Anime czyli skrócone japońskie słowo „animation”, oznacza japońskie kreskówki, które, bardzo często, są oparte na mangach, tudzież grach. Studia anime wypuszczają anime w trzech rodzajach:

 • serie (najczęściej liczące 12,13, lub 26 odcinków lub „tasiemce”)
 • filmy kinowe
 • OVA (Orginal Video Animation)

Anime powstało na początku XX wieku, kiedy japońscy filmowcy zainteresowani zachodem (skąd my to znamy..?) zaczęli eksperymentować z różnorodnymi technikami animacji. Podczas IIWŚ anime zostało nawet używane do celów propagandowych, po czym nastąpił zastój w rozwoju anime. Przerwano go dopiero w latach 70 i zaczęto udoskonalać. 10 lat później anime zostało uznane za najważniejszy ruch w Japonii. Nie minęło kolejne 10 lat, jak anime zaczęły się interesować państwa zagraniczne, zwiększając ilość wydawanych serii i wpływając na ich jakość. Anime można podzielić na różne rodzaje, podobnie jak mangę, każdy może znaleźć coś dla siebie, obecnie wydawane są nawet anime dla określonych grup społecznych.  Wiele z nas zwraca uwagę na muzykę w anime, jest to tak zwany OST, który niejednokroć jest popularniejszy od piosenkarzy j-pop i j-rockowych, bo któż z nas nie lubi posłuchać swojego ulubionego openingu?

 

Pewnie zauważyliście że został zmieniony wygląd strony. Spowodowane jest to panującą wiosną, na nagłówku widać charakterystyczne w tym okresie Japonii spadające płatki wiśnii. Mam nadzieję że się podoba. 😉

Dziękuję za uwagę i do zobaczenia!

-Metis

Reklamy

2 Komentarze »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

 1. Na początek – nowy motyw świetny, a banner jeszcze lepszy. Z niecierpliwością czekam na opisanie go w podstronie 😉

  Tak naprawdę to wiedziałam to wszystko od jakiegoś czasu (troszkę sama przeczytałam, ale jak mnie to się szybko znudziło tak jedna koleżanka wydrukowała mi kilka stron o Japonii i kazała czytać w szkole xD), ale miło, że zrobiłaś z tego notkę. Przynajmniej sobie poukładałam wszystko w głowie. Szkoda, że nie ma żadnych notek o dramach 😉 No i w sumie dobrze, że nie opisałaś, czemu lubisz m&a, bo by się pomieszało xD

 2. Manga rzeczywiście oznacza „niepohamowane obrazy” i słowo to użyte zostało po raz pierwszy przez mistrza Hokusaia do określenia jego serii drzeworytów. Do tej pory słowa manga Japończycy używają właśnie do twórczości lat minionych, współczesne komiksy to dla nich po prostu komiksy i tylko jeszcze my, ludzie z Zachodu, nazywamy japońskie komiksy mangą.

  Styl japońskiego komiksu (kreska i samo tworzenie tomików) rzeczywiście ma związek z kulturą Zachodu (głównie Ameryki). W okresie Meiji (przełom wieku XIX i XX) japońskie drzeworyty wywożone były zagranicę. Amerykańscy i Europejscy twórcy czerpali z nich, a ich znowuż prace stały się inspiracją dla twórców japońskich (patrz choćby na ojca mangi, Osamu Tezukę, który rysował swe postacie zauroczony wielkookimi postaciami Disney’a). I tak wpływy wzajemne zatoczyły krąg.

  Polecam, zwłaszcza pisząc taką notkę, zapoznać się z książką „MANGA. 1000 lat historii” Brigitte Koyama-Richard. Tak na początek;) Warto zgłębiać wiedzę, zamiast dryfować po powierzchni.

  Pozdrawiam serdecznie!:)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


Entries i komentarze feeds.

%d blogerów lubi to: