Japonia: Ceremonia picia herbaty

Marzec 17, 2010 o 11:21 am | Napisane w Japonia | 4 Komentarze
Tagi: , ,


Jeej. Dzisiaj dobroduszna Sue i trochę mniej dobroduszna Lu przychodzą do mnie na herbatkę. : > Tęsknię za Metis. T.T  Nie widuję ją już chyba od tygodnia… Ale wróćmy do herbaty- Na pewno każdy wie, że w Japonii obchodzona jest ceremonia picia herbaty. Ale czy coś wiecie o tej tradycji? *cisza na sali.* No właśnie. No to ja Was oświecę.

Osobami, które przyczyniły się do powstania ceremonii byli Ashikaga Yoshimitsu oraz Murata Mokichi. Ashikaga Yoshimitsu był znawcą sztuki i kolekcjonerem chińskich przedmiotów. W jego kolekcji znajdowały się imbryki, czarki, pudełeczka. Często pokazywał je swoim gościom. Pewnie teraz zadajecie sobie pytanie: „Ale jaki związek ma to z herbatą?” Otóż ma: Takim prezentacjom towarzyszył konkurs rozpoznawania herbaty podanej w naczyniach z kolekcji.  Z kolei Murata bardzo często zapraszał na herbatę przyjaciół, a samo podawanie napoju z czasem przerodziło się w ceremonię. Usłyszawszy o tym, Ashikaga sprowadził Muratę na dwór i w ten sposób ceremonia zaczęła się rozwijać i rozpowszechniać.

Tradycyjna ceremonia herbaciana odbywa się w pawilonie herbacianym, usytuowanym w ogrodzie. Miejsce i atmosfera symbolizują oderwanie się od świata zewnętrznego i codziennych spraw. Przybywających gospodarz wita ukłonem przy furtce.  Wszyscy spotykają się przy ogrodowej ławeczce, po to, aby wybrać „pierwszego gościa”. Jest to ta osoba spośród zaproszonych, która uchodzi za najbardziej szanowaną i obeznaną z etykietą. Jej rolą będzie wraz z gospodarzem zadbanie o atmosferę spotkania oraz służenie przykładem. Goście przed przejściem do pawilonu na dłuższą chwilę zatrzymują się przy źródełku, gdzie każdy uczestnik ceremonii za pomocą drewnianego czerpaka nabiera wody i myje nią ręce oraz płucze usta. Czynność ta musi być pełna skupienia, ponieważ w ten sposób wszyscy oczyszczają ciało i ducha.

Następnie goście wchodzą do pawilonu. Wszyscy, łącznie z gospodarzem, siadają na podłodze i rozmawiają jedynie na tematy związane z ceremonią, gdyż poruszanie innych, zwłaszcza związanych z pracą i polityką, uważane jest za brak taktu. Goście częstowani są lekkim posiłkiem, na który składają się ryż, zupa, ryba i warzywa. Po przekąsce, co moim zdaniem jest lekko dziwne w tej tradycji, goście wychodzą do ogrodu, by gospodarz mógł zmienić wystrój pomieszczenia. Potem wracają, po czym zagotowuje się wodę na herbatę, przeciera miseczki i bambusową łyżeczką wsypuje sproszkowaną herbatę do naczynia zwanego cha-gama. Na koniec herbata zalewana jest wrzątkiem.

Japonia ma szalone tradycje, ale…  To nadaje jej uroku, nieprawdaż? No to teraz idę porysować. Sayo.
Fumi

Reklamy

4 Komentarze »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. Pamiętam jak spadłam z krzesła na ziemię, kiedy w dramie HYD Makino powiedziała, że umie robić herbatę i co w tym trudnego, kiedy to tylko włożyć listek i zalać wodą XDDD Ciekawe, nawet polski otaku wie, że tu nie o to kaman ;] Poza tym to picie herbatki jest baardzo dziwaczne, ja tam wolę się nią oblać, wylać na podłogę lub wypić szybko do dna niż bawić się w te cere-mele, które niby są naszym dobrym wychowaniem w Japonii *przewraca oczami* Błagam ludzie, tak nie lubię tej tradycji ;D

  2. No cóż, ta tradycja jest dość ciekawa. Dla nas zaparzenie herbaty jest jak posmarowanie kromki chleba masłem. W Japonii wszystko musi odbyć zgodnie z rytuałem, który uważam za na prawdę ciekawy. Jak dla mnie, to TA tradycja mogłaby by przenieść się do Poski Twój artykuł jest dość króciutki i można było dodać parę ciekawostek, ale jest treściwy i na prawdę dobrze „skonstruowany”. Wprost dla osoby, która ma ograniczony czas…
    Pozdrawiam, Ayame

  3. Koleżanka cioci poszła na japonistykę i musiała tam odprawiać całą tą ceremonię xD

  4. nie no zwykła herbata a tyle zamieszania ale to japonia wszystkiego można się spodziewać;)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


Entries i komentarze feeds.

%d blogerów lubi to: